JAK DOBRAĆ MEBLE DO POKOJU DZIECIĘCEGO?

Pokoju dla dziecka z pewnością nie aranżuje się na lata. Jest to pomieszczenie, które na swój sposób rośnie razem z dzieckiem, a właściwie zmienia się. Dla maluszka potrzebujemy bowiem nieco innej funkcjonalności niż dla nastolatka, dodatkowo pojawia się kwestia zainteresowań i ich wyraźnego zaznaczania w otoczeniu naszej pociechy, co zdecydowanie ułatwia samorealizację i rozwój. Często jeśli kupimy określony zestaw praktycznych mebli lub zamówimy je na wymiar to gdy dziecko będzie starsze, zmienimy wygląd całości jedynie poprzez nowe fronty szafek. Można też przeprojektować całość od początku. W jaki sposób jednak najlepiej dobrać meble do pokoju naszego dziecka?

Wiek i upodobania dziecka

W pierwszej kolejności musimy określić, dla kogo urządzamy pokój. Jeśli jest to dziecko, którego właśnie oczekujemy i niedługo pojawi się na świecie, to niezbędne będą nam łóżeczko, przewijak, fotel do karmienia, wanienka, jakieś maty leżaczki i komody. Tutaj jeszcze nie są potrzebne pojemne regały na zabawki i książki. Z kolei pokój dla nastolatka to już duże wyzwanie, w tworzeniu którego powinien on czynnie uczestniczyć – od wyboru motywu przewodniego, kolorów aż po wybranie odpowiednich mebli. Korzystne jest więc to, że meble na zamówienie wykonywane są dokładnie na wymiar dostępnych przestrzeni i pozwalają na ich pełne wykorzystanie. W takiej przestrzeni ważna będzie funkcjonalność, jednak również istotne są właśnie upodobania dziecka.

Co będzie potrzebne?

Jeśli dziecko nie posiada garderoby, to z pewnością przyda się odpowiednich rozmiarów szafa ubraniowa oraz komoda do przechowywania bielizny – meble na wymiar do pokoju dziecka sprawdzą się tu świetnie. Kolejne elementy dodajemy zależnie od wieku. Przykładowo przedszkolak, który kocha rysowanie, z pewnością skorzysta z odpowiednio wysokiego stolika z krzesełkiem, gdy przyjdzie rozpoczęcie szkoły to z pewnością niezbędne stanie się biurko i odpowiednio dopasowane krzesło. Poza tym większość dzieci posiada sporo zabawek i książek, które trzeba gdzieś przechowywać – mogą to być regały, na których ułożymy książki i ustawimy plastikowe lub materiałowe pudła. Ważne, aby nie marnować przestrzeni. 


Opublikowano

w

przez