JAK UMEBLOWAĆ KUCHNIĘ W KSZTAŁCIE LITERY L?

Urządzenie kuchni to kwestia nie tylko pięknego jej wyglądu, ale nade wszystko ergonomii i użyteczności. Kuchnia jest pomieszczeniem, które musi spełniać wiele oczekiwań. To miejsce do przygotowywania posiłków, mycia naczyń, przechowywania żywności, gotowania i pieczenia. Powinna zatem być tak zaprojektowana, by spełniała wszystkie te funkcje w sposób możliwie najbardziej wygodny.

Kiedy wybrać umeblowanie w kształcie litery L?

Kuchnię mebluje się w różny sposób w zależności od układu i wielkości wnętrza, ale także potrzeb i własnych upodobań. Kuchnia w kształcie L to dobry wybór w pomieszczeniach długich i stosunkowo wąskich. To optymalny wybór, gdy nie ma miejsca na dodatkowy, równoległy rząd szafek, lub wtedy, gdy nie ma potrzeby ich wstawiać. To bardzo popularny model projektowania kuchni, także w salonach z aneksem kuchennym, bez wyspy. Dotyczy to zwłaszcza niezbyt przestronnych pomieszczeń. Taki rozkład kuchni jest wygodny i można na jego planie osadzić najważniejsze sprzęty, meble i przestrzeń roboczą. Oczywiście wiele zależy od metrażu pomieszczenia – im większy, tym możliwości są liczniejsze.

Zasada trójkąta roboczego

Projektując kuchnię, warto znać zasadę trójkąta roboczego. To sposób na rozplanowanie najważniejszych stref w kuchni, który wpływa zasadniczo na jej funkcjonalność. Zgodnie z jego zastosowaniem, lodówka powinna znajdować się w jednym z dolnych rogów trójkąta, co przy projekcie w kształcie litery L, oznacza jej usytuowanie na wierzchołkach litery. W przeciwległym wierzchołku należy umieścić strefę do gotowania i pieczenia, a więc piekarnik wraz z płytą. Pomiędzy nimi jest tak zwana strefa robocza, a więc miejsce do przygotowywania posiłków. Bliżej lodówki warto umieścić zlewozmywak oraz śmietnik. Taki układ pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Usytuowanie sprzętów

Miejsce na montaż określonych sprzętów jest uzależnione od położenia przyłączy. Można je oczywiście zmienić, jednak trzeba o tym pamiętać przed przystąpieniem do remontu, a najlepiej już na etapie budowy zaprojektować ich przebieg zgodnie z oczekiwaniami. Zmiana położenia przyłączy generuje bowiem dodatkowe koszty i nie zawsze jest możliwa. Projektując kuchnię, należy więc pamiętać, by wziąć pod uwagę ich umiejscowienie.

Jakie meble wybrać?

Wybór odpowiednich mebli jest istotny, bo od tego w dużym stopniu zależy funkcjonalność kuchni. W niewielkich kuchniach warto rozważyć zabudowę pod sufit, co pozwala na uzyskanie dodatkowych szafek do przechowywania rzadziej używanych sprzętów. Dolne szafki powinny być pojemne i wygodne w użyciu. Dawniej popularne były szafki zamykane na drzwiczki, które dziś zostały wyparte przez głębokie i pojemne szuflady, które są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Najlepsze są oczywiście meble kuchenne na wymiar, które pozwalają w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń i zabudować ją tak, by odpowiadała naszym oczekiwaniom. Taka kuchnia umożliwia zagospodarowanie pomieszczenia i umieszczenie w niej mebli zgodnych z naszym zapotrzebowaniem, stylem i gustem.