JAK KOLOR MEBLI WPŁYWA NA ODBIÓR WNĘTRZ?

Urządzając wnętrze, kierujemy się przede wszystkim własnym gustem i poczuciem estetyki. Zwykle doskonale wiemy, w jakich przestrzeniach czujemy się dobrze. Jak jednak kolor mebli wpływa na odbiór wnętrza? Czy każdy kolor jest odpowiedni do każdej przestrzeni?

Rola światła

Wybierając kolor mebli do określonego pomieszczenia, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na naturalne światło, jakie do niego dociera. Duże, dobrze doświetlone pokoje można wyposażyć w dowolne meble – ciemne i jasne w różnych kolorach. Takie miejsca są idealne dla miłośników mebli ciemnych, które wyglądają znakomicie w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony – dobrze doświetlonych. Pokoje położone od północnej strony zwykle mają ograniczony dostęp światła, dlatego warto je optycznie doświetlić, używając w tym celu jasnych i białych mebli, które nie zaburzają poczucia przestrzeni i odbijają światło – zwłaszcza gdy są wykończone z połyskiem.

Jak wybrać meble do małych wnętrz?

W małych pomieszczeniach warto zastosować sztuczki związane z optycznym ich powiększeniem. Jedną z nich jest sprawienie, by pokój nie wyglądał na zagracony, przytłoczony meblami. W tym celu warto zarówno w kolorystyce ścian, jak i mebli ograniczyć się do jasnych kolorów. Można wprowadzić do takich miejsc jeden intensywny kolor w dodatkach. To sprawi, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie lżejszej. Idealne są więc biele, a także pastele. Meble w pastelowych kolorach są trudnodostępne, jednak dobrym pomysłem jest wykonanie ich na zamówienie. Dzięki temu nie tylko można idealnie dopasować kolor, ale także kształt i wielkość mebli, co w niewielkich pomieszczeniach ma ogromne znaczenie zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Meble do salonu

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Powinien być więc urządzony tak, by każdy z domowników czuł się w nim dobrze. Jeśli jest dobrze doświetlony – a zwykle tak jest, gdyż salony najczęściej ulokowane są od południowej strony – można wybrać meble w dowolnym kolorze. Mogą być one zarówno jasne, jak i ciemne. Nie musimy ograniczać się do standardowych, najbardziej popularnych kolorów, a więc odcieni drewna i bieli. Możemy w salonie mieć meble czerwone, niebieskie, czy zielone – zgodnie z tym, co nam się podoba. Ważne, aby kolor mebli odpowiadał naszej estetyce i pozwalał na odpoczynek i relaks. W salonie trzeba się po prostu czuć dobrze i komfortowo.

Meble kuchenne

Kuchnia to w wielu domach miejsce centralne. Tu spędza się dużo czasu, dlatego powinna być ona urządzona praktycznie, ale także ładnie. Jeśli jest duża i przestronna oraz dobrze doświetlona, na przykład dzięki połączeniu z salonem można urządzić ją w dowolnym stylu. Obecnie modne są meble kuchenne w kolorze butelkowej zieleni czy ciemnym granacie. W niewielkich kuchniach warto postawić na klasyczną biel, także z połyskiem, który dodatkowo doświetla przestrzeń. Taka kuchnia zyskuje lekkość, a połączona z drewnianym blatem staje się także bardzo przytulna.

Pokój dziecięcy i młodzieżowy

Pokój dziecięcy i młodzieżowy zwykle jest bardzo kolorowy, ze względu na dużą ilość różnorodnych zabawek czy książek. Można więc podkreślić ten radosny charakter przestrzeni kolorowymi meblami lub przeciwnie – postawić na jasne meble, stanowiące bazę dla tych kolorów. To kwestia indywidualnych upodobań. Dziś bardzo modne są białe meble, jednak w pokoju dziecka, a tym bardziej w pokoju nastolatka, można poeksperymentować z kolorystyką.

Meble do gabinetu czy biura

Urządzenie przestrzeni, w której przyjmuje się pacjentów czy po prostu pracuje, wymaga szerszego spojrzenia na dobór kolorów. Jeśli ma być to gabinet lekarski, powinien on być neutralny kolorystycznie. Dawniej gabinety miały ponure, całkowicie białe wyposażenie. Później tendencja ożywienia i ocieplenia sprawiła, że ściany wielu gabinetów pokryły się ciepłymi żółciami i pomarańczami, a meble wróciły do koloru drewna. Dziś chcemy, aby gabinety były odbierane przede wszystkim jako miejsca zarówno ciepłe, jak i profesjonalne. Do łask wróciły więc białe meble, uzupełniane szarością i czernią. Podobnie urządzamy biura. Jeśli są to jednak pomieszczenia służące wyłącznie nam do pracy, możemy wybrać takie meble i kolory, wśród jakich czujemy się dobrze i komfortowo.

Kolor mebli wpływa znacząco na charakter pomieszczenia, nadając mu przytulności, elegancji czy minimalistycznego charakteru. Przy jego wyborze warto kierować się przede wszystkim własnym poczuciem estetyki i tym, jak sami czujemy się w określonych wnętrzach.


Opublikowano

w

przez