JAK UMEBLOWAĆ MIESZKANIE W STYLU SKANDYNAWSKIM?

Jeżeli chcesz urządzić swoje mieszkanie w przytulny, minimalistyczny i praktyczny sposób, styl skandynawski z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Chociaż swoje korzenie ma w chłodnej i niedoświetlonej Skandynawii, jest wypełniony ciepłem i jasnością. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu skandynawskim, są komfortowe i praktyczne. Brak zbędnych elementów, jasne przestrzenie oraz minimalistyczny design wprowadzają spokój i harmonie oraz gościnną, domową atmosferę. Chcąc osiągnąć taki efekt w swoim mieszkaniu, należy kierować się tym, co leży u podstawy stylu skandynawskiego, a zatem: prostotą, funkcjonalnością, światłem i bliskością z naturą.

Funkcjonalność i prostota

Przy zakupie każdego mebla, a także wszelkich akcesoriów należy zastanowić się nad ich przeznaczeniem i nad tym, czy dany przedmiot na pewno będzie spełniał nasze oczekiwania. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na dekoracyjne meble, nie spełniające żadnych praktycznych funkcji. Należy zatem przeanalizować jakie będzie przeznaczenie dla danego elementu oraz w jakim pomieszczeniu się znajdzie. Przykładowo, w garderobie będzie nam zależało na pojemnych szafach, w kuchni na wielu, różnorodnych półkach i szufladach dostosowanych do przechowywania konkretnych artykułów. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się meble robione na wymiar, w pełni dostosowane do naszych potrzeb.

Często w sklepach naszą uwagę przyciągają wymyślne i ozdobne przedmioty, jednak to właśnie one powodują, że nawet posprzątana przestrzeń wydaje się brudna i pełna chaosu. W codziennym życiu lubimy, gdy utrzymanie porządku przychodzi nam z łatwością, wręcz „mimochodem”, a taki efekt można osiągnąć dzięki prostym rozwiązaniom. Są to m.in.: zamykane półki, ukrywające zawartość i chroniące ją przed zakurzeniem, szuflady umieszczone w podstawie łóżka czy stół rozkładany, który pozwala na elastyczną zmianę swojej powierzchni.

Biel i naturalne materiały

Jasna kolorystyka skandynawskich wnętrz stanowi pewną opozycję do szarości i mroku dominujących w miejskich pejzażach. W pomieszczeniach aranżowanych w stylu skandynawskim ważne jest uczucie ciepła, bezpieczeństwa i świeżości. Dominują w nich jasne kolory, przede wszystkim biele i szarości. Mile widziane są elementy z wykonane z naturalnych surowców, ze specjalnym wskazaniem na drewno. Nie należy się jednak bać przełamywania tej monotonnej kolorystyki, drobnymi akcentami z żywych kolorów np.: na poduszkach lub ramkach wiszących na ścianie zdjęć.


Opublikowano

w

przez