JAKIE MEBLE DOBRZE ZNOSZĄ ŁAZIENKOWĄ WILGOĆ?

Łazienka to miejsce, które musi spełniać zarówno wymagania związane z estetyką, jak i ergonomią. To przestrzeń do codziennej pielęgnacji, ale także relaksu, która ze względu na swoje przeznaczenie wymaga odpowiednich materiałów do jego urządzenia. Meble w wyposażeniu łazienki odgrywają istotną rolę, przede wszystkim jako miejsce do przechowywania licznych akcesoriów, kosmetyków czy ręczników. Z czego powinny być one wykonane, by dobrze znosiły łazienkową wilgoć i mogły służyć przez wiele lat?

Wpływ wilgoci na meble łazienkowe

Łazienka jest miejscem bardzo wilgotnym i nawet dobra wentylacja nie jest w stanie w pełni zabezpieczyć mebli przed tym wpływem. Ponadto mają one kontakt często bezpośrednio z wodą, na przykład w otoczeniu umywalki. W zależności o tego, z czego są one wykonane, mogą ulegać uszkodzeniu w różny sposób. Meble drewniane, jeśli nie są właściwie zabezpieczone, będą pęcznieć, wybrzuszać się i rozwarstwiać, a na meblach z naturalnego kamienia mogą powstawać trwałe zacieki.

Meble łazienkowe z płyty MDF

Płyta MDF jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli na wymiar do łazienek. Jest to spowodowane nie tylko tym, że jest ona łatwo dostępna i stosunkowo niedroga, ale przede wszystkim znakomicie nadaje się do wykorzystania w miejscach narażonych na wilgoć. Płyta MDF nie pochłania wody, pozostawiając ją na swojej powierzchni. To sprawia, że nie pojawiają się na meblach trwałe zacieki. Jako że nie pozwala na wniknięcie wilgoci do środka, nie ulega odkształceniom czy degradacji związanej z zawilgoceniem od wewnątrz. Niezwykle istotne jest to, aby w meblach łazienkowych z płyty MDF właściwie zabezpieczyć krawędzie, gdyż to one są najbardziej podatne na przeniknięcie wody do wewnątrz. Odpowiednio przygotowane, gwarantują dobrą trwałość mebli.

Meble z naturalnych materiałów

Meble łazienkowe mogą być wykonywane z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamień naturalny. Jak wspomniano wcześniej, materiały te narażone są na uszkodzenia w wyniku kontaktu z wilgocią, dlatego mogą być stosowane w łazience wyłącznie po właściwym zabezpieczeniu. Meble drewniane można pomalować lakierem, a meble wykonane z kamienia naturalnego należy odpowiednio zaimpregnować, specjalnymi preparatami przeznaczonymi do określonego rodzaju kamienia.