KREATYWNE SPOSOBY ZABUDOWANIA WNĘK MIESZKANIOWYCH

Jedną z najbardziej popularnych form zabudowania wnęk mieszkaniowych jest szafa typu komander. Jednak to rozwiązanie jest „dobre” w przypadku większych wnęk, o odpowiedniej szerokości, którą będzie można zaadaptować na szafę. Ale co począć z szeregiem wnęk w domach i mieszkaniach o nietypowych kształtach, rozmiarach, jak np. miejsce pod schodami, czy przestrzeń wokół kominów.

Jaką funkcję może pełnić wnęka?

Biorąc pod uwagę różne potrzeby użytkowników mieszkań i domów, wnęki mogą pełnić funkcję magazynową, dekoracyjną czy też stać się samodzielną strefą użytkową w większym pomieszczeniu. Magazynek będzie idealnie pasował tym, którym zawsze brakuje miejsca na przechowywanie rzeczy osobistych. Wnęka może stać się szafką, regałem na książki, a nawet miejscem, gdzie będą przechowywane np. rowery. W przypadku większych pomieszczeń często miejsce pod schodami, czy też w ogóle wnęka bywa sposobem na wyeksponowanie ciekawego, ważnego dla domowników obrazu, rzeźby – pamiątek z podróży. W połączeniu z dodatkowym oświetleniem typu LED zapewni z całą pewnością wysoki efekt estetyczny, przykuje wzrok. W ten sposób można użyć wnęk do ukrycia większych niedociągnięć architektonicznych, których usunięcie jest zbyt kosztowne, bądź niemożliwe.

Efektowne sposoby na zabudowę wnęki

Szafy przesuwne to na pewno rozwiązanie, które zawsze warto rozważyć, zwłaszcza że wykonując je we wnęce, można zaoszczędzić sporo cennego miejsca, a nowoczesne materiały budowlane pozwalają wykonać szafę w każdym rozmiarze, bez względu na to, czy będzie to sypialnia, salon, łazienka, czy przedpokój. W małych mieszkaniach wracają do łask meble podwójnego zastosowania jak modne niegdyś szafy do zabudowy z łóżkiem. Zamykane w szafie łóżko pozwala zaoszczędzić w dzień sporo miejsca w małych pokojach.

Dobrym pomysłem może okazać się biblioteczka we wnęce, stworzone wprost do wnęk wąskich, trudnych aranżacyjnie. Zamiast książek na półeczkach można wyeksponować wspomniane pamiątki, posegregować drobiazgi osobiste.