PROJEKTOWANIE GARDEROBY. 5 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ

Dawniej garderoby kojarzone były przede wszystkim z niedostępnymi luksusami, światem mody i rozległymi willami rodem z hollywoodzkich filmów. Obecnie wygląda to jednak zupełnie inaczej. Ze względu na liczne zalety posiadanie w domu oddzielnego pomieszczenia na ubrania i akcesoria stało się rzeczą zupełnie normalną, a często wręcz wskazaną. Jeśli więc tylko Twój dom lub mieszkanie jest odpowiednio duże, z pewnością warto rozważyć zastąpienie szafy funkcjonalną, pojemną garderobą. Czego zatem nie powinno w niej zabraknąć i jakie rzeczy należy uwzględnić w projekcie, aby jak najlepiej spełniała powierzoną jej rolę? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Co jest ważne przy projektowaniu garderoby „szytej na miarę”?

Dobrze zaprojektowana garderoba będzie nie tylko cieszyć oko, ale pozwoli także na sprawne zorganizowanie miejsca dla wszystkich posiadanych ubrań, butów i dodatków. Wśród elementów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej wymarzonej garderoby, można wyróżnić:

  • Umiejscowienie

Jeszcze przed właściwym urządzaniem wnętrza garderoby należy zdecydować, gdzie powinna się ona znajdować. Garderoby najczęściej są usytuowane w pobliżu sypialni i łazienki – takie rozwiązanie pozwala na wygodne i szybkie przebieranie się np. po przebudzeniu czy też po wzięciu kąpieli. Jeśli najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę jest wygoda wszystkich domowników, wejście do garderoby powinno znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, czyli w przedpokoju bądź w korytarzu. W przypadku prywatnej garderoby pomieszczenie można ulokować bezpośrednio przy sypialni. Inną niezwykle interesującą i praktyczną opcją jest umiejscowienie garderoby między łazienką a sypialnią.

  • Rozmiar i układ

Podstawą każdej funkcjonalnej garderoby są jej wymiary – odpowiednio duże, aby móc zmieścić całą posiadaną odzież i jeszcze mieć zapasowe miejsce na kolejne zakupy. Wskazuje się, że minimalna powierzchnia powinna wynosić około 3,5-4 m2. Kluczowa w tym przypadku jest jednak liczba domowników, która zamierza korzystać z przygotowanej garderoby, jak również ilość i zakres posiadanej kolekcji. Dłuższe ubrania takie jak sukienki wieczorowe czy płaszcze wymagają co najmniej 180 cm wolnej przestrzeni w pionie. W garderobach o mniejszych wymiarach zaleca się montaż szaf z drzwiami przesuwnymi, które ułatwią wyjmowanie odzieży. Oprócz przestrzeni na meble i półki warto również uwzględnić wolne miejsce do przymierzania i ubierania się w garderobie – zwykle wystarczy do tego ok. 1,5 m2.

  • Podział na strefy

W trakcie przygotowywania projektu garderoby na wymiar należy przemyśleć, komu i w jakim celu będzie ona służyć. Jest to niezwykle istotny punkt, ponieważ przestrzeń do przechowywania odzieży kobiecej musi uwzględniać inne elementy niż w przypadku ubrań męskich. Należy również pamiętać o odpowiednim miejscu dla obuwia, krawatów, torebek, kapeluszy, biżuterii i innego rodzaju akcesoriów. Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto ją podzielić na funkcjonalne strefy, których kształt i konfiguracja będą determinowane przez ubrania w nich przechowywane – np. okrycia wierzchnie potrzebują drążków na wieszaki, a w przypadku obuwia najlepiej postawić na wygodne, wysuwane kosze. Poza odzieżą w garderobie warto wygospodarować przestrzeń na różnego rodzaju wyposażenie domowe, np. ręczniki, pościele, walizki czy deski do prasowania.

  • Lustro i oświetlenie

Oczywiście żadna garderoba nie może się obejść bez lustra – najlepszą opcją jest tu bez wątpienia wariant, w którym widoczna będzie cała sylwetka. W ten sposób zyskamy możliwość kompleksowej oceny naszego wyglądu przed wyjściem na spotkanie lub do pracy. Dodatkowo z lustra stojącego będą mogli korzystać zarówno wysocy dorośli, jak i kilkuletnie dzieci. Wraz z lustrem należy również zadbać o wybór odpowiedniego oświetlenia wnętrza, które ułatwi przymierzanie, ale też przeszukiwanie ubrań. W tej roli najlepiej sprawdzą się diody LED, które są energooszczędne, nie nagrzewają się i oferują pełnię mocy natychmiast po uruchomieniu. Dodatkowo w ich przypadku można wybrać dowolny wariant kolorystyczny przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej widoczności.

  • Wentylacja

Przy projektowaniu wnętrza garderoby istotna jest także odpowiednia cyrkulacji powietrza. Jeśli się o niej zapomni, w garderobie (zwykle słabiej ogrzewanej) może dojść do kondensacji pary wodnej i zawilgocenia ścian. W efekcie zacznie pojawiać się pleśń oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny, trudne do usunięcia ze względu na zwartą zabudowę garderoby od podłogi po sam sufit. Co w takim razie robić, by pomimo braku okien wentylacja przebiegała bez problemu? Przede wszystkim należy wybrać drzwi z wysoką szczeliną, a w samym pomieszczeniu zastosować kratkę wentylacyjną oraz osobny kanał wywiewny. Można również zdecydować się na instalację kratki wentylacyjnej pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem (np. sypialnią).