Z JAKICH MATERIAŁÓW SĄ WYKONYWANE MEBLE KUCHENNE?

Nowe meble na wymiar do kuchni to niełatwy wybór. Trzeba podjąć wiele decyzji związanych z ich funkcjonalnością, kolorem, stylem, a także materiałem, z jakiego są one wykonane. Oto najbardziej popularne materiały, wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych. Kiedy warto wybrać każdy z nich?

Meble kuchenne drewniane

Drewno jest najbardziej klasycznym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli kuchennych. Odpowiednio zabezpieczone jest odporne na uszkodzenia związane z podwyższoną wilgotnością, czy zwiększoną temperaturą. Wykorzystuje się je zarówno do wykonywania korpusów, jak i frontów kuchennych. Jako że drewno jest materiałem stosunkowo drogim, można je połączyć z tańszymi materiałami, zostawiając tylko fronty drewniane. Kuchnie wykonane z wysokiej jakości drewna są inwestycją na lata. W razie uszkodzeń można je z łatwością odnowić.

Meble do kuchni z płyty MDF i laminowane

Płyta MDF oraz laminowana wykonana jest z drobno zmielonego drewna, połączonego masą organiczną. Z zewnątrz jest ona laminowana lub powleczona okleiną. Meble tego typu są najpopularniejsze, ze względu na swoje walory estetyczne oraz przystępność cenową. Mogą występować w różnych kolorach, zarówno tych imitujących drewno, jak i wszystkich innych wyrazistych barwach. Są one stosunkowo odporne na warunki panujące w kuchni i mogą służyć przez wiele lat.

Szklane fronty w meblach kuchennych

Nowoczesne wnętrza, wymagają wyjątkowych rozwiązań, jakie dają meble kuchenne ze szklanymi frontami. Szkło jest materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na wilgoć, której w kuchni nie brakuje. Szklane fronty niemal nie ulegają niszczeniu. Są trwałe, a zaszkodzić im może jedynie silne uderzenie. Pasują do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych i eleganckich – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Zastosowanie naturalnego kamienia w meblach kuchennych

W produkcji mebli kuchennych zastosowanie znajduje kamień naturalny. Wykonuje się z niego niezwykle piękne i trwałe blaty. Są one odporne na zniszczenia, pod warunkiem ich odpowiedniej impregnacji. Dzięki temu nie wnika w nie woda, soki, i inne ciecze. Trzeba jednak pamiętać, że zabezpieczenie kamienia jest kluczowe dla jego doskonałego wyglądu. Impregnację trzeba przeprowadzać regularnie. W razie uszkodzenia kamienia, na przykład w wyniku powstania zacieku, można poddać go renowacji i cieszyć się jego trwałością przez lata.