CZYM SIĘ KIEROWAĆ WYBIERAJĄC BLAT DO KUCHNI?

W kuchni znajduje się wiele elementów wyposażenia, ale najważniejszym z nich bez wątpienia jest blat. W końcu przygotowywanie posiłków bez odpowiedniej powierzchni roboczej byłoby praktycznie niemożliwe. W sklepach można jednak znaleźć dziesiątki różnych płyt roboczych, przez co wybór tej właściwej może stanowić nie lada wyzwanie. Na co zwracać uwagę przy zakupie, aby wybrać odpowiedni blat do kuchni?

Jaki dopasować blat kuchenny do aranżacji wnętrza?

Pierwszym kryterium wyboru u większości osób zawsze jest wygląd wybieranego blatu, z materiałem wykonania na czele. Należy jednak pamiętać, aby blat dopasowywać wyglądem do umeblowanej już kuchni, a nie kupować go jeszcze przed urządzeniem pomieszczenia. W końcu dopasować blat do kuchni jest znacznie łatwiej, aniżeli wybrać wszystkie meble w oparciu o wygląd blatu. Oczywiście, problemu tego można łatwo uniknąć, zlecając kuchnię na wymiar, jednak i wtedy warto jest zamówić blat dopiero po umeblowaniu wnętrza.

Czy waga blatu kuchennego ma znaczenie?

Niewątpliwie bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze blatu kuchennego jest też jego wytrzymałość. W końcu blat praktycznie przez cały czas będzie wystawiony na wszelkiego rodzaju uderzenia, zarysowania, jak i działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Nie można jednak popadać w skrajność, ponieważ płyta meblowa nie może być zbyt ciężka. Znajdujące się pod blatem meble muszą go przecież utrzymać, a czasami konieczny będzie też jego demontaż, na przykład podczas remontów.

Czy każdy blat nadaje się do kontaktu z żywnością?

Niestety nawet świetnie wykonana płyta meblowa może okazać się złym wyborem do kuchni. Jest tak dlatego, że nie wszystkie materiały nadają się do kontaktu z żywnością, a przygotowując posiłki na nieodpowiedniej powierzchni, można się zwyczajnie otruć. Dlatego też tak ważne jest, aby blat do kuchni spełniał europejskie kryteria wyrobów do kontaktu z żywnością. Warto wspomnieć, że w przypadku drewnianych i kamiennych blatów można też zakupić specjalny impregnat, który uczyni płytę bezpieczną powierzchnią roboczą w kuchni.