JAK KOLORYSTYCZNIE DOBRAĆ MEBLE W KUCHNI?

Urządzenie kuchni z pewnością jest trudnym zadaniem, wymagającym najwięcej pomyślunku od architektów wnętrz. Jednak problem może stanowić nie tylko rozstawienie mebli, czy wybór materiałów wykończeniowych, ale również i kolorystyczne dopasowanie do siebie elementów wystroju. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, radząc czytelnikom naszego bloga jak dopasować kolory mebli do kuchni!

Na co zwrócić uwagę dobierając kolor mebli do kuchni?

Kolory mebli trzeba przede wszystkim dobierać w oparciu o swój gust, ponieważ to właścicielowi kuchni powinna się ona podobać najbardziej. Niemniej, istnieje kilka zasad odnośnie wyboru kolorystyki kuchni, które z pewnością ułatwią poszukiwania najlepszych barw. Wybierając kolor mebli kuchennych trzeba pamiętać o tym, że:

  • w kuchni bardzo łatwo o plamy lub zabrudzenia więc przy jej urządzaniu powinno się unikać jasnych i jaskrawych kolorów;
  • każdy styl aranżacyjny (np. skandynawski lub nowoczesny) ma swoje „ulubione kolory”, które najlepiej komponują się w danym wydaniu;
  • kolory warto dopasować nie tylko do pomieszczenia, ale również naczyń i przyrządów gastronomicznych, które również są bardzo ważną częścią kuchni.

Jeszcze jedną istotną kwestią jest fakt, że kolory wnętrza mają wpływ na apetyt. Badania naukowe potwierdziły, że widząc ciepłe barwy mebli, ścian, czy talerzy człowiek znacznie chętniej spożywa posiłki i lepiej odczuwa ich smak. Dlatego kupując kuchenne meble na zamówienie lub gotowe produkty warto rozważyć takie kolory jak czerwień, pomarańcz, czy żółć. Bardzo dobrym wyborem są też cieplejsze odcienie drewna.

Jak wydzielić strefy robocze w kuchni za pomocą kolorów mebli?

Każda dobrze urządzona kuchnia jest podzielona na tak zwane strefy robocze, których najczęściej jest aż pięć. Zdecydowanie warto oddzielić je do siebie odmiennymi, oczywiście dobrze dopasowanymi, kolorami. Mogą to być zarówno dobrze dopasowane, jak i kontrastujące ze sobą barwy, a oba rozwiązania z pewnością zapewnią ciekawy efekt. Z odmiennością kolorystyczną nie wolno jednak przesadzać, a najlepiej gdy we wnętrzu znajdują się dwa główne kolory mebli.


Opublikowano

w

przez