JAKA JEST OPTYMALNA WYSOKOŚĆ SZAF UBRANIOWYCH?

Wygodne przechowywanie odzieży wymaga używania mebli, które zapobiegną jej pognieceniu, a jednocześnie zagwarantują szybki i łatwy dostęp. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z szaf ubraniowych, które można łatwo dopasować do swoich potrzeb, a także wkomponować w dostępną przestrzeń, decydując się na zabudowanie wnęki bądź wykonanie szafy przesuwnej. Przy projektowaniu szafy ważne będzie nie tylko rozważne dobranie jej wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim wyposażenia.

Jakie możliwości daje wykonanie szafy wnękowej lub przesuwnej?

Zamawiający szafę wnękową lub przesuwaną zyskuje się dużą swobodę w określaniu jej wyglądu zewnętrznego oraz planowaniu elementów, jakie się w niej znajdą. Możliwości obejmują przede wszystkim montaż półek, wysuwanych koszy lub szuflad, a także części, w której można wieszać dłuższe ubrania – okrycia wierzchnie, np. płaszcze czy kurtki zimowe, spodnie lub sukienki, a także koszule, bluzki albo spódnice. Przy rezerwowaniu miejsca na elementy tego rodzaju trzeba jednak pamiętać o tym, by przestrzeń była wystarczająco obszerna, w przeciwnym razie ubrania będą dotykały do dolnych powierzchni, a przez to szybko ulegną podnieceniu i zabrudzeniu.

Jaką wysokość powinny mieć części szafy przeznaczone do wieszania ubrań?

Szafy wnękowe lub przesuwne mają najczęściej wysokość zbliżoną do wysokości pomieszczenia, w którym się znajdują, choć niekiedy mogą być także niższe, lecz poza zagospodarowaniem skosów rzadko spotyka się szafy niższe niż 180 cm. Warto jednak pamiętać, by części przeznaczone do wieszania ubrań miały odpowiednie wymiary. W przypadku płaszczy i sukienek zalecana wysokość to od 150 do 170 cm. Jeśli chodzi o koszule i bluzki, optymalną wysokością będzie około 110 cm. Na spodnie na ogół wystarczy 130 cm, natomiast spódnice wymagają około 100 cm. Przy ustalaniu rozmiarów trzeba zwrócić uwagę na to, że wiele zależy od wzrostu użytkowników – w przypadku osób niższych wymiary mogą być nieco zredukowane, przy wyższych konieczne może się okazać ich zwiększenie.


Opublikowano

w

przez