NA JAKICH MEBLACH KUCHENNYCH NAJMNIEJ WIDAĆ ZABRUDZENIA?

Kuchnia powinna łączyć w sobie walory związane z atrakcyjnym wyglądem z wysoką funkcjonalnością, ułatwiającą przygotowanie posiłków oraz przechowywanie potrzebnych akcesoriów i produktów żywnościowych. Planując to, jak będzie się prezentowało całe pomieszczenie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybranie do niego odpowiedniego umeblowania. Najlepszym rozwiązaniem okaże się zwykle decyzja o zamówieniu mebli kuchennych na wymiar, ponieważ pozwoli to na najpełniejsze dopasowanie ich do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że równie istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z nowej kuchni będzie łatwość jej konserwacji. Przekonajmy się, jakie meble sprawią, że zabrudzenia będą najmniej widoczne.

Czego lepiej unikać?

Przygotowanie posiłków wiąże się z powstaniem pewnego nieporządku. Dobrze wybrane meble sprawią jednak, że usuwanie zabrudzeń będzie szybkie i łatwe, a one same nie będą się zbytnio rzucały w oczy. By ograniczyć liczbę koniecznych „interwencji” związanych z czyszczeniem szafek po każdym ich otwarciu warto pamiętać, że to, co dobrze wygląda, nie zawsze sprawdzi się przy codziennym użytkowaniu. Dobrym przykładem mogą tu być fronty wykończone na wysoki połysk. Choć prezentują się one bardzo ładnie, mogą wymagać czyszczenia niemal po każdy otwarciu szafki. Podobnie rzecz może się przedstawiać w przypadku bardzo wyrazistych kolorów – zwłaszcza bieli i czerni. Równie ważne będą użyte okucia np. systemy otwierania dotykowego. O ile klasyczny metalowy uchwyt zniesie wiele cykli otwierania i zamykania bez konieczności czyszczenia, o tyle na drzwiczkach tego typu bardzo często pozostaną wyraźnie widoczne ślady.

Na co się zdecydować?

Najbardziej odporne na zabrudzenia będą powierzchnie o zróżnicowanej fakturze – chodzi tu zarówno o naturalne drewno, jak i płyty z efektami 3D. Dobrze sprawdzą się także fronty o wykończeniu matowym. Zabrudzenia będą mniej widoczne na powierzchniach o zróżnicowanej kolorystyce czy ozdobionych dodatkowymi wzorami. Warto też unikać wszelkich polerowanych lub chromowanych uchwytów.