RODZAJE MECHANIZMÓW OTWIERANIA W SZAFKACH

Aby Twoja kuchnia była w pełni funkcjonalna i ergonomiczna, ważny jest nie tylko jej przemyślany projekt, który będzie uwzględniał Twoje osobiste preferencje oraz uniwersalne rozwiązania sprawdzające się w nowoczesnych domach, ale także wybór odpowiednich mechanizmów otwierania, które będą zastosowane w Twoich szafkach. Mimo iż na pierwszy rzut oka w ogóle ich nie widać, to odgrywają one niezwykle istotną rolę w każdej kuchni. Sposób, w jaki będą się otwierać, wpłynie bowiem bezpośrednio na wygodę korzystania z tego pomieszczenia.


Jakie są najpopularniejsze mechanizmy otwierania stosowane w szafkach kuchennych?


Wybierając odpowiednią zabudowę kuchenną, nie zawsze warto korzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w popularnych sieciach sklepów meblarskich. Jeżeli Twoja kuchnia ma nietypowe wymiary, lub gdy masz bardzo ściśle określone priorytety dotyczące użytkowania tego pomieszczenia, lepiej zamówić kuchnię na wymiar. Meble robione na zamówienie będą optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb i na pewno spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. W tego typu zabudowach kuchennych stosuje się kilka najpopularniejszych mechanizmów otwierania, które doskonale sprawdzają się w każdej kuchni.

 1. Drzwi otwierane do góry

  Taki system otwierania szafek jest idealnym rozwiązaniem w szafkach wiszących. Dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca, zapewnić maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania kuchni. Wybierając taki rodzaj otwierania, możesz bez problemu pozwolić sobie na zabudowanie szafkami całej ściany, gdyż nie będą one ze sobą kolidować. Drzwi otwierane do góry nigdy nie zamykają się same, dlatego wyeliminowane zostaje ryzyko zderzenia się z nimi głową.
 2. Drzwi otwierane pionowo

  Pionowe otwieranie frontów kuchennych jest możliwe, jeżeli zostanie w nich zamontowany specjalny podnośnik. Takie rozwiązanie jest bardzo ergonomiczne. Otwierając drzwi, na początku wysuwają się one do przodu, a potem unoszą się i zajmują pozycję równoległą do mebli.
 3. Drzwi łamane

  Takie drzwiczki po pociągnięciu za uchwyt łamią się, a następnie podnoszą.
 4. Drzwi otwierane kołyskowo

  Taki mechanizm otwierania sprawia, że drzwi poruszają się po linii łuku, aby ułożyć się na górnej płaszczyźnie szafki.
 5. Drzwi otwierane dotykowo

  Ten nowoczesny mechanizm umożliwia otwieranie szafek kuchennych bez potrzeby ciągnięcia za ich uchwyty, dzięki czemu szafki są ich pozbawione. Aby otworzyć szafkę lub szufladę, wystarczy delikatnie przycisnąć ją w odpowiednim miejscu.

Opublikowano

w

przez